Niezwykłe właściwości piany PUR

Piana poliuretanowa (w skrócie PUR) jest najczęściej wybieranym produktem izolacyjnym w Polsce, a to wszystko za sprawą jej niepowtarzalnych właściwości. Te z kolei, zależne są w dużym stopniu od systemu na którym opiera się piana. W sklepach z asortymentem budowlanym można znaleźć pianę PUR o systemach otwarto- oraz zamknięto-komórkowych.

Piana poliuretanowa o systemie otwarto-komórkowym, głównie wykorzystywana jest do izolacji budynków mieszkalnych, ponieważ jest bezwonna i nie uczula, dlatego może być formą izolacji w pomieszczeniach, gdzie przebywają małe dzieci oraz alergicy. Do najważniejszych funkcji piany o systemie otwarto-komórkowym należy zaliczyć działanie termoaktywne. Dzięki dużej przepuszczalności powietrza, reguluje poziom wilgoci w domu, tym samym utrzymuje ciepło w budynku, a więc przyczynia się do polepszenia efektywności energetycznej.

Co ciekawe, w sposób odwrotny działa w upalne dni, bowiem piana PUR eliminuje przegrzewania się pokoi. Piana PUR, jest również zdecydowanie lżejszym materiałem izolacyjnym, niż wełna co jest niewątpliwym atutem, ponieważ nie obciąża jego konstrukcji, tym samym przedłuża jego żywność. Dodatkowo, piana poliuretanowa dzięki specjalnemu aplikatorowi, dociera tylko tam, gdzie jest to potrzebne, nie posiada dużej objętości, a więc nie zmniejsza kubatury pomieszczenia, jak to się dzieje w przypadku styropianu.

Zamknięto-komórkowa piana poliuretanowaZamknięto-komórkowa piana poliuretanowa, to kolejny rodzaj izolacji, przeznaczony głównie do wykończenia budynków gospodarczych, a to wszystko za sprawą dużego poziomu odporności na działanie wody, co jest niezwykle istotne w izolacji budynków inwentarskich, gdzie ważne jest utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu - a więc optymalnej temperatury, właściwego poziomu wilgotności w powietrzu. Mimo lekkiej formy piana PUR jest odporna na uszkodzenia spowodowane nie tylko przez warunki atmosferyczne, ale także przez insekty, gryzonie. Dzięki zbitej strukturze komórek zamkniętych, piana PUR posiada również doskonałe właściwości uszczelniające, zatem sprawdzi się zarówno do izolacji akwenów, ale i montażu urządzeń sanitarnych.

Powiązane artykuły

IZOSOLUX

Firma IZOSOLUX to wieloletnie doświadczenie w izolacjach natryskowych i pianie poliuretanowej. Dołącz do ludzi, którzy nam zaufali!