Docieplenie domu: pianka poliuretanowa, styropian czy wata mineralna?

Izolacja pianką poliuretanowąKażdy z grupy materiałów termoizolacyjnych dla naszych domów posiada swoje silniejsze i słabsze strony. Różnią się one także pod względem możliwości zastosowania w różnych przypadkach. Niemalże klasycznym i tradycyjnym sposobem ocieplania budynków jest używanie dobrze wszystkim znanej waty mineralnej. Izoluje bardzo dobrze, gdyż ma niski współczynnik przenikania ciepła. Stosuje się ją zazwyczaj w systemach suchej zabudowy, ale jest dość niepraktyczna, gdyż każdy na pewno zna nieprzyjemne uczucie wywołane kontaktem skóry z tym materiałem. Lepszy od waty w kwestiach praktycznych jest styropian. Tutaj jednak trzeba postarać się o zakup płyt ze specjalnym profilowaniem krawędzi, by można je na siebie zakładać. Eliminuje to tworzenie się tak zwanych mostków cieplnych, przez które traci się energię. Niezłym rozwiązaniem jest również układanie dwóch warstwa na sobie.

Pianki poliuretanowe są obecnie najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem. Pianka tworzy twardą, całkowicie nieprzenikalną powierzchnię złożoną z maleńkich komórek. Jej dokładne właściwości zależne są od typu, ponieważ można zdecydować się albo na dobre wytłumienie akustyczne, albo na całkowite zablokowanie wilgoci. Nakłada się jątrzy pomocy techniki natryskowej, dzięki czemu nie ma najmniejszych problemów z docieraniem w trudno dostępne dla innych technologii miejsca. Jest też lekka, co m.in. ma wpływ na wykorzystywanie jej przy dachach lekkich i uszkodzonych. Można jej dodatkowo użyć na dachach przemarzających. Na dzień dzisiejszy jest to najlepszy materiał do wypełniania pustki ściennej i nie jest to też substancja przesadnie droga, ponieważ przy jej stosowaniu można odliczyć koszty materiałów alternatywnych oraz robocizny, która dla styropianu czy waty mineralnej jest znacznie bardziej złożona.

Powiązane artykuły

IZOSOLUX

Firma IZOSOLUX to wieloletnie doświadczenie w izolacjach natryskowych i pianie poliuretanowej. Dołącz do ludzi, którzy nam zaufali!