Wymiana wełny mineralnej na pianę PUR

Wiele osób narzeka na to, że choć poddasze ich domów jest ocieplane z wykorzystaniem solidnej wełny mineralnej, rachunki płacone nie tylko za zimowe ogrzewanie, ale i letnie chłodzenie rosną systematycznie.

Wymiana wełny na piankę PUR W takiej sytuacji dobrym pomysłem jest wymiana termoizolacji. W poszukiwaniu rozwiązania wygodnego, szybkiego i ekonomicznego warto zwrócić się ku natryskowej pianie poliuretanowej znanej z tego, że posiada szereg wartych podkreślenia zalet. W Polsce już od lat wełna mineralna jest tym rozwiązaniem, które cieszy się największą popularnością. Praktyka pokazuje jednak, że nie mamy wcale do czynienia z trwałym ociepleniem, a i jego skuteczność pozostawia wiele do życzenia. Wśród wad wełny mineralnej wymieniana jest przede wszystkim jej nasiąkliwość, nie bez znaczenia jest jednak również przewiewność oraz utrata izolacyjności, do której dochodzi wraz z biegiem czasu. Wełna zawilgocona traci swoje właściwości termoizolacyjne, nie spełnia więc swojego podstawowego zadania, oczekuje się bowiem od niej przede wszystkim izolowania przegród zewnętrznych.

W takim przypadku może dojść do zawilgocenia elementów konstrukcyjnych, ich przemarzania, a w dłuższej perspektywie czasowej – pojawienia się grzybów oraz pleśni. Wełna mineralna to zresztą dość niewdzięczny materiał budowlany – nie tylko wymaga szczególnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, ale również kruszy się podczas jej cięcia. Zastosowanie piany PUR jest uzasadnione z przynajmniej kilku względów. Mamy do czynienia z materiałem, który przepuszcza parę i oddycha, a jednocześnie przez cały okres użytkowania budynku nie traci charakterystycznych dla siebie właściwości. Co ważne, samo jej nakładanie nie jest skomplikowane, skraca się przy tym również czas remontu. Okazuje się przy tym, że piana może być nakładana na praktycznie każdy materiał, jej duża adhezyjność nie doprowadza więc do przykrych niespodzianek. Często stosuje się ją również jako wypełniacz przestrzeni pomiędzy dwiema przegrodami. Najczęściej ma ona postać zamknięto- bądź otwartokomórkową, każda charakteryzuje się przy tym nieco innymi właściwościami.

Powiązane artykuły

IZOSOLUX

Firma IZOSOLUX to wieloletnie doświadczenie w izolacjach natryskowych i pianie poliuretanowej. Dołącz do ludzi, którzy nam zaufali!