Jak powstaje izolacja natryskowa?

Izolacja natryskowaGdy przystępujemy do natrysku izolacji PUR musimy pamiętać o tym, że niezbędny będzie w takim przypadku „zestaw” materiału. Zawsze składa się on z dwóch składników – Izocyjanianu oraz Poliolu, wykonawcy zamawiają przy tym zazwyczaj w dwóch beczkach o wadze około 200 kilogramów. Waga zestawu nie zawsze jest zresztą taka sama, jest bowiem uzależniona od tego, jaki konkretny system materiału ma znaleźć zastosowanie. Najbardziej klasyczny podział mówi o trzech głównych systemach natrysku piany PUR i dzieli je na systemy lekkie, średnie oraz ciężkie. Nie można jednak zapominać o tym, że choć gęstość ma duże znaczenie, nie jest wcale jedyną różnicą, z jaką mamy do czynienia pomiędzy wspomnianymi systemami.

Nie bez znaczenia jest również przeznaczenie i miejsce instalacji, system musi być więc dobierany w oparciu o bardzo konkretne wyliczenia. Jednym z ważniejszych parametrów, o których często zdajemy się zapominać, jest wytrzymałość na ściekanie. Teoretycznie jest to wartość niepozorna, może się jednak okazać, że jej lekceważenie narazi nas na dodatkowe koszty. Samo powstawanie izolacji natryskowej nie jest zbyt skomplikowane. Dwa jej składniki są podgrzewane do odpowiedniej temperatury, a następnie transportowane do pistoletu natryskowego z wykorzystaniem węży ciśnieniowych. Pistolet natryskowy nieustannie dostarcza też powietrze, nie trzeba więc obawiać się o to, że dysza natryskowa nie będzie regularnie czyszczona. Plusem technologii natryskowej jest również to, że jest ona nie tylko stosunkowo czysta, ale również szybka. W czasie natrysku mamy do czynienia ze stratami materiału, są one jednak niewielkie.

Powiązane artykuły

IZOSOLUX

Firma IZOSOLUX to wieloletnie doświadczenie w izolacjach natryskowych i pianie poliuretanowej. Dołącz do ludzi, którzy nam zaufali!