Specyfika budynków inwentarskich

Izolacja natryskowa w budynkach inwentarskichBudynek inwentarski jest przeznaczony do tego, aby przebywały w nim zwierzęta gospodarskie. Jego forma zabudowy może się różnić w zależności od jego przeznaczenia, w polskiej praktyce budowlanej najczęściej mamy przy tym do czynienia z zabudową pawilonową, blokową oraz monoblokową. Zabudowa pawilonowa charakteryzuje się pojedynczymi budynkami wolnostojącymi, które tworzą układ rzędowy, pierścieniowy, grzebieniowy, gwiaździsty lub wachlarzowy w zależności od aktualnych potrzeb. Zabudowa blokowa to z kolei rozwiązanie sprawiające, że obiekty mające różne przeznaczenie są powiązane przestrzennie tak, aby powstał jeden zespół funkcjonalny.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zabudowa monoblokowa charakteryzująca się tym, że w jednym budynku o zwartej formie rzutu zlokalizowany jest cały program produkcyjny obiektu wielkostadnego. To, z jakimi gatunkami zwierząt i formą produkcji mamy do czynienia przyczynia się również do tego, że w poszczególnych budynkach stosuje się różnorodne rozwiązania technologiczne. Najczęściej spotykanymi budynkami inwentarskimi są te, które są przeznaczone dla bydła, swoje miejsce ma w nich jednak również trzoda chlewna, owce, kuru, indyki, a także kaczki oraz gęsi. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na to, jakie są wyniki chowu zwierząt są warunki mikroklimatyczne panujące w poszczególnych budynkach. Ich konstruktorzy muszą zatem dbać nie tylko o utrzymanie w nich właściwej temperatury, ale i wilgotności.

Powiązane artykuły

IZOSOLUX

Firma IZOSOLUX to wieloletnie doświadczenie w izolacjach natryskowych i pianie poliuretanowej. Dołącz do ludzi, którzy nam zaufali!